Hibridinio
darbo
horizontai
„Šiandieninių darbuotojų horizontai jau nebėra varžomi jų šalies ribomis” – sako D. Rogersas (Singaporo IWG vadovas).
Nors pasaulinėje rinkoje jaučiamas visuotinis nepasitenkinimas – daug įmonių darbuotojus primygtinai kviečia grįžti atgal į biurus. Tačiau yra ir tokių, kurios darbuotojus apdovanoja galimybe dirbti bent keletą mėnesių iš svetur.
Juk „Hybrid works better“ – sako IWG ir tuoj pat savo teiginį grindžia faktais. Net 63% greitą augimą demonstruojančių pasaulio įmonių jau naudoja hibridinį darbo modelį. Tokia darbo politika – labiau draugiška ekologijai, lankstesnė darbuotojų atžvilgiu bei efektyvesnė. Ir svarbiausia – padeda išlaikyti darbuotojų gerą nuotaiką bei koncentraciją.
Kokia HR‘o rolė kalbant apie hibridinį darbo modelį?
Atliepti darbuotojų poreikį ir… pavyzdžiui, pasidalinti sąrašu TOP miestų, kuriuose darbostogos (workation) būtų itin gerai vertinamos, atsižvelgiant į tokius kriterijus kaip**:
Klimatas
Kultūra
Apgyvendinimas
Transportas
Maistas ir gėrimai
♥️Laimės pajūtis
Greitoji interneto ryšio prieiga
Lankstų darbo vietų prieinamumas
HR Hint Online skuba į pagalbą ir serviruoja darbui per nuotolį TOP miestų sąrašą (su galimybe savarankiškai pasipildyti).
Kaip atrodo TOP miestų dešimtukas?
1.Barselona | 2.Torontas | 3.Pekinas | 4.Milanas | 5.Niujorkas | 6.Rio de Žaneiras | 7.Amsterdamas | 8.Paryžius | 9.Džakarta | 10.Lisabona
Nr. 1 Barselona | Kodėl?
Barselonos „patrauklumas” slypi jos „unikalioje saulės, jūros, smėlio ir kosmopolitinės atmosferos kombinacijoje” – teigia IWG. Bet yra ir kitų pridėtinių verčių. Ispanijos miestas gavo gerą įvertinimą dar ir dėl transporto bei „pakankamai mažų gyvenimo išlaidų” lyginant su kitais populiariais Europos miestais. IWG priduria: vidutinė kava Barselonoje kainuoja 2.52 EUR, palyginti su 4.62 EUR Los Andžele. Juk kavos kaina dirbant už ofiso ribų, įgauna visai kitą prasmę, tiesa? 😉
Jei tik darbo sąlygos leidžia ir laiko skirtumas neįtakoja užduočių atlikimo greičio bei rezultatų, sąrašas turtingas ir kitais pasaulio miestais kaip, pavyzdžiui, Torontas. „Kanados didžiausias miestas siūlo įvairią patirtį: daugiau nei 25% miesto teritorijos padengtos miškais ir įspūdingais. Žaliosios erdvės suteikia kokybišką atsipalaidavimą miesto triukšmingoje aplinkoje”– teigia tyrimas. O kur dar miesto kultūrų įvairovė, architektūra, krepšinis ir Toronto Raptors, ledo ritulys…
Ne mažiau kaip 87% žmonių renkasi hibridinį darbą. Toks darbo modelis gali padėti pritraukti ir išlaikyti norimą talentą. Juk laimingesni ir sveikesni darbuotojai, žinantys, kad darbdaviui rūpi jų gerovė = lojalūs darbuotojai.
! Atkreipkite dėmesį !
Apie pusė tyrime dalyvavusių darbuotojų teigia, jog ieškotų kitos darbo vietos, jei būtų paprašyti grįžti į biurą penkias dienas per savaitę.
Ką apie workation (darbostogas) sako VMI?
Nors darbostogas – puiki komandos vienijimo priemonė, dažnai kyla klausimas dėl dokumentacijos: kaip nesulaukti sankcijų už workation (darbostogas) įmonės patikrinimo metu? „Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad atlikus 2022-2023 m. įsigytų verslo kelionių analizę, nustatyta daugiau nei 260 tūkst. eurų papildomai mokėtinų mokesčių dėl asmeninių poreikių tenkinimo įmonės lėšomis. Pažeidimai dažniausiai nustatyti, kai įmonės lėšomis apmokamos įmonėje nedirbančių šeimos narių kelionės, atostogos derinamos su darbo išvykomis bei netinkamai pritaikomos lengvatos komandiruotėms. 2023 m. I pusm. stebėsenos ir kontrolės veiksmų metu, kai buvo nustatyti asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejai, su jais susijusių ir papildomų mokesčių sumos sudarė apie 5,5 mln. eurų, o 2022 m. – apie 6,2 mln. eurų.
Dar viena sritis, kurioje tenka atkreipti verslo dėmesį – vadinamosios darbostogos (angl. workation), kai visa komanda išvyksta dirbti į populiarią atostogų šalį. Visgi, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad toks darbas užsienyje nėra laikomas komandiruote – jis prilyginamas nuotoliniam darbui, o pagrindiniu kelionės tikslu turi išlikti darbinių funkcijų atlikimas. Kitu atveju, darbostogų metu išmokėti dienpinigiai turi būti apmokestinami kaip darbo užmokestis, o kitos su kelione susijusios išlaidos turės būti laikomos bei apmokestinamos kaip dovanos arba pajamos natūra, – primena R. Puncevičius.” Visas VMI komentaras čia.
HR Hint Online tiki, jog verslo sėkmė yra tiesiogiai susijusi su darbuotojų veiksmingumu. Tad kodėl gi nekilstelėti darbuotojų efektyvumo į kitą lygį? O kad procesas būtų dar lengvesnis, HR Hint Online palieka Jums privalomų dokumentų, kuriuos turėtų pasirašyti darbuotojas vykstantis į workation: darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo nuotoliniu būdu tvarkos aprašas
Apie nuotolinį darbą trumpai su advokate Evelina Kizne, kuri nuolat bendradarbiauja su mumis darbo teisės klausimais
Lengvo rudens ir laimingų darbuotojų!
HR Hint Online 😉
Šaltiniai:
- https://www.vmi.lt/evmi/-/vmi-atlikta-verslo-kelioni-c5-b3-analiz-c4-97-darbostogos-ir-i-c5-a1vykos-su-artimaisiais
- https://www.cnbc.com/2023/08/30/barcelona-toronto-beijing-named-best-workcation-cities-in-new-study.html
- https://assets.iwgplc.com/image/upload/v1666858134/IWG/PDFs/IWG_Hybrid_Works.pdf
*Pagal Accenture Future of Work Study (2021)
** Pagal IWG atliktą tyrimą