Įvairovė ir įtrauktis

Šį mėnesį HR Klube kalbame apie įvairovę, lygybę, įtrauktį, priklausymą (DEIB). Kas geriausiai galėtų pasidalinti gerąją praktika, jei ne Lietuvos įvairovės chartijos vadovė Rugilė Trumpytė, kuri daugiau nei 14 metų dirba skaidrumo, atvirumo, lygių galimybių srityse, bendradarbiauja su Europos Komisija ir Open Government Partnership, teikia tikslines ataskaitas apie skaidrumo ir lygių galimybių principų įgyvendinimą šalyje. Kalbėjome apie Lietuvos įvairovės chartiją, įtraukties ir lygybės temą Lietuvos organizacijose, Rugilė pasidalino geriausiais pavyzdžiais, praktiniais sprendimais bei perspektyvomis.

 

Lietuvos įvairovės chartija apie ką ji ir kuo ši organizacija svarbi Lietuvos darbdaviams?

Lietuvos įvairovės chartija – tai nevyriausybinė organizacija, vienijanti įmones ir įstaigas, siekiančias kurti atvirą ir įtraukią darbo aplinką bei stiprinti savo socialinę atsakomybę. Asociacija veikia visose Europos Sąjungos valstybėse ir vienija darbdavius, kurie nori pradėti veikti įvairovės ir įtraukties srityje bei suprantantys, kad kartais atsiranda socialiniai barjerai, trukdantys žmonėms vienodai kilti karjeros laiptais, ne visi yra priimami į darbą dėl įvairiausių stereotipų, tokių kaip amžius, lytis, negalia ir panašiai.  Siekiame, kad darbdavys galėtų užtikrintų darbuotojų gerovę plačiąja prasme, taip pat kad jis galėtų kurti tokias darbo sąlygas, kurios būtų patrauklios įvairiems talentams, nepriklausomai nuo to, kokie jie yra. 

 

Kaip sekasi veikti Lietuvoje? 

Įvairovės chartija Lietuvoje veikia jau penkerius metus. Tai ir daug, ir mažai. Nuveikta tikrai daug. Šiuo metu turime jau 35 organizacijas – nares. Po penkerių metų galiu drąsiai teigti: jaučiu daugiau drąsos, supratingumo ir supratimo. Tačiau vis dar išlieka keletas jautrių sričių, tokių  kaip LGBT ir amžiaus klausimas, tačiau kitose srityse, pavyzdžiui, lyčių lygybės, proveržis tikrai jaučiamas.

Ką reikia padaryti norint tapti nariu >> https://diversity.lt/prisijunkite/

 

Su kokiais pagrindiniais iššūkiais dažniausiai susiduria Lietuvos organizacijos, kurios nori pradėti veikti įvairovės ir įtraukties srityse?

– Veiksmų plano įgyvendinimas nežinant kokia yra situacija. Dažnai organizacijos veiksmų planą turi, tačiau, įsigilinus, ryškėja tendencija, jog jis buvo parengtas nesupratus, kokia yra problema organizacijoje. Tad arba sprendžiama problema tiesiog neegzistuoja, arba ji yra labai smulki.

– Vadovų (-ių) vaidmuo. Vis dar pasitaiko atvejų, kai vadovai (-ės) mano, jog įvairovė ir įtrauktis – personalo skyriaus rūpestis, bet nemato to kaip strateginės reikšmės klausimo, nemano, kad apie tai turėtų galvoti ir patys vadovai. 

– Nepatogios temos ir baimė dėl darbuotojų reakcijos. Karščiausios temos apie kurias vis garsiau pradedame kalbėti, tačiau vis dar labai nedrąsiai: darbuotojų negalia, neuroįvairovė, LGBT+.

Temų įvairovės skirtumai, jei lyginime Lietuvą su kitomis šalimis, tikrai egzistuoja. Temos kitose valstybėse, kurių Lietuvoje dar nėra ir jos dar tik atkeliauja: odos spalva, kilmė, darbas su romais ir romėmis. Kai kuriose kitose valstybėse jau nebedirbama tiek su LGBT+ įtrauktimi, nes namų darbai – jau padaryti. Tos pačios problemos išlieka kalbant apie darbuotojų amžių ir negalią. 

 

STEREOTIPAI. Kas labiausiai trukdo pradėti, o pradėjus judėti į priekį?

Stereotipas: Dirbti lygių galimybių srityje yra labai lengva – keletas mokymų ir to užteks. Tikrai neužteks, jei organizacijos rimtai nusiteikusios dirbti ir siekti pokyčių. Apie BDAR svarbą jau suprantame ir turime žmones, kurie nuolat šiais klausimais dirba. Jau suprantame apie korupcijos prevencijos svarbą. Tačiau, kai pradedame kalbėti apie lygias galimybes ir įtrauktį, kartais vis dar atrodo, kad tai nėra to paties svorio tema, kad jai gal užtenka mažiau pastangų, indėlio. Nereikia žmogaus ir galima apjungti atsakomybes. Tokia praktika ir nuomonė vis dar pakankamai gaji ir dažnai ant jos paslystame.

Stereotipas: Negalia. Yra labai daug galvojama apie diagnozę, bet juk darbuotojų su negalia galimybės gali skirtis. Mes negalime galvoti, kad žinome, ką gali ir ko negali negalią turintis žmogus ir už jį priimti sprendimą: šios funkcijos neatliks, todėl negaliu priimti į darbą.

Taip pat turime labai daug išankstinių nuostatų apie negalią ir dažniausiai įsivaizduojame judėjimo negalią, o tada prisikuriame labai daug klaidingų stereotipų.

 

Nuo ko pradėti? Praktiniai patarimai HR specialistams

Darbo skelbimai

Įtraukties ir lygybės užtikrinimas prasideda nuo aiškių signalų darbuotojams ir kandidatams. Pirmasis žingsnis – darbo skelbimai. Juose verta pabrėžti, kad esate lygias galimybes palaikantis darbdavys. Tokia komunikacija sukuria saugią erdvę kandidatams, ypač tiems, kurie gali būti patyrę diskriminaciją.

Darbo pokalbiai

Darbo pokalbio metu rekomenduojama nuoširdžiai informuoti kandidatą:„Mes esame lygias galimybes užtikrinantis darbdavys. Galbūt mes ne visada žinome, kaip tinkamai prisiderinti prie kiekvieno poreikių, tačiau siekiame, kad kiekvienas darbuotojas jaustųsi gerai. Jei turite individualių poreikių, mums svarbu juos žinoti, kad galėtume užtikrinti tinkamą darbo vietą ir sąlygas.“

Ši žinutė ne tik sustiprina pasitikėjimą, bet ir signalizuoja, kad esate pasirengę bendradarbiauti. Tokia pozicija ypač svarbi žmonėms, kurie dažnai susiduria su „ne“ ar diskriminacija. Suteikus saugumą nuo pat pradžių, jiems bus daug lengviau įsilieti į darbo aplinką.

 

Kaip užtikrinti, kad visi jaustųsi vertinami?

Kartais darbuotojai slepia savo skirtumus, pavyzdžiui, negalią, nes nesijaučia pakankamai saugūs. Todėl organizacijoms svarbu atvirai komunikuoti apie savo tikslus, ketinimus ir įtraukties iniciatyvas. Pavyzdžiui:

  • Atlikti tyrimus apie darbuotojų patirtis, pristatyti jų rezultatus viešai.
  • Dalyvauti iniciatyvose, kurios stiprina įtraukties kultūrą.
  • Pažymėti, kad norite pradėti pokyčius ir įsipareigojate užtikrinti geresnę darbo aplinką visiems.

Šie veiksmai padeda kurti kryptingą įtraukties strategiją, stiprinti darbuotojų pasitikėjimą ir ilgainiui sukurti darbo kultūrą, kurioje kiekvienas jaučiasi vertinamas, nepriklausomai nuo savo skirtingumo.

—————–

Šį mėnesį vyks metinė Įvairovės chartijos konferencija (data bus paskelbta netrukus) – tai svarbiausias metų renginys apie organizacijų atvirumą, kuris vėl pakvies  pažvelgti į įvairovę ir šiandienos darbdavius. Sekite informaciją >> https://diversity.lt/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *